ساخت دیگ بخار بویلر صنعتی

روش های مختلفی برای ساخت دیگ بخار بویلر صنعتی وجود دارد اما بطور معمول بدین صورت است که ابتدا باید جنس و متریال بویلر صنعتی را مشخص نمود. که به دو صورت چدنی و فولادی است. که در این مقاله ما قصد داریم نوع فولادی شل را مورد بررسی قرار دهیم. نحوه ساختن بویلر صنعتی فولادی بدین صورت است که ابتدا باید ورق فولادی را با استفاده از ماشین آلات و ابزار مخصوص خم کاری و غلتطک های هیدرولیکی به حالت استوانه تبدیل نمود. به این ترتیب که ورق فولادی را روی غلتطک هیدرولیکی قرار داده میشود و غلتطک ها ورق را بصورت استوانه ای شکل در می آوردند.

برای ساخت دیگ بخار و تکمیل فرآینده استوانه شکل کردن ورق های فولادی باید ابتدا با استفاده از سنگ فرز مقداری از سطح ورق فولادی پولیش و صاف نمود تا بتوان به راحتی ابتدا و انتهای ورق را جوشکاری نمود ورق فولادی استوانه ای شکل شود.

صفحه سوراخ دار فولادی ساخت دیگ بخار بویلر صنعتی

پس از اتمام فرآینده استوانه ای شکل نمودن ورق فولادی باید دو صفحه سوراخ دار را به دو طرف فولاد استوانه ای شکل با استفاده از جوشکاری مخصوص متصل نمود. سپس لوله های آتشخوار در داخل سوراخ های موجود نصب می شوند. (نکته صفحه سوراخ دار بدین صورت است که در وسط آن یک سوراخ بزرگ قرار دارد و اطراف آن سوراخ های کوچک برای عبور و قرار دادن لوله های آتشخوار است.) در ساخت دیگ بخار سوراخ بزرگ تر که روی صفحه قرار دارد را با استفاده از لوله های بزرگ تر به ابتدا و انتهای صفحه متصل میشود. لوله بزرگ تر همان محفظ احتراق است که مشعل بویلر صنعتی به آن متصل می شود. بدین ترتیب بدنه بویلر صنعتی که مهمترین قسمت آن است ساخته می شود.

مطالب فوق مختصری از اقدامات ساخت دیگ بخار بود در ادامه بطورکلی بررسی خواهیم کرد.

وظیفه تجهیزات و لوازم در طرز ساخت دیگ بخار بویلر صنعتی چگونه است؟

در ادامه بررسی چگونه دیگ بخار بسازیم برای تست تحمل فشار بدنه بویلر صنعتی آب را با فشار ۲۵۰ بار به داخل بدنه هدایت میکنند. تا اگر در هنگام ساخت دیگ بخار و جوشکاری مشکلی بوجود آمده باشد بتوان قبل از نصب تجهیزات و عایق کاری آن را برطرف نمود. بعد از تست تحمل فشار عمل عایق کاری دیواره بویلر صنعتی صورت میگیرد. در مقاله عایق کاری دیواره بویلر صنعتی تمامی نکات لازم برای عایق کاری را توضیح داد ه ایم. در انتهای ساخت دیگ بخار مشعل، پمپ و تجهیزاتی از قبیل لول کنترل، آبنما، شیرخودکار،شیرتخلیه،پرشرسوئیچ، شیر اطمینان و.. روی  بدنه شل متصل می شود. در ادامه مختصری از وظیفه هر کدام از تجهیزاتی که روی بدنه بویلر صنعتی نصب می شود را توضیح میدهیم.

مشعل: همانطور که میدانید جهت ایجاد حرارت در بویلر صنعتی از مشعل استفاده می شود که انواع مختلفی نیز دارند. و با سوخت های متفاوت عمل احتراق را انجام می دهند. میتوانید برای درک بهتر از مشعل بویلر صنعتی و مقاله های که در دسته انواع مشعل بویلر صنعتی وجود دارد را مطالعه کنید همچنین برای از انواع سوخت میتوانید دسته انواع سوخت بویلر صنعتی را مطالعه کنید.

پمپ: در ساخت دیگ بخار پمپ وظیفه تامین مقدار آب مورد نیاز را دارد. وجود پمپ جهت جلوگیری از کم آب شدن است برای اطلاع از انواع پمپ بویلر صنعتی کلیک کنید.

لول کنترل: کنترل نمودن سطح آب بویلر صنعتی

آبنما: اندازگیری و نمایش سطح آب

شیرخودکار: جلوگیری از ورود بخار به داخل پمپ

شیر تخلیه: تخلیه نمودن مقدار آب داخل لوله کنترل که معمولا در زیر لول کنترل نصب می شود.

پرشر سوئیچ: تنظیم کردن مقدار فشار داخل بویلر صنعتی

شیر اطمینان: کاهش فشار بصورت مکانیکی

جهت اطلاع از دیگر تجهیزات بکار رفته در ساخت دیگ بخار میتوانید دسته تجهیزات بویلر صنعتی را مطالعه کنید.

وظیفه تجهیزات و لوازم در طرز ساخت دیگ بخار

اهمیت نوع جوشکاری در روش ساخت دیگ بخار بویلر صنعتی

تمامی جوشکاری های که در جهت ساختن بویلر صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد از نوع saw و smaw است. که در ادامه در مورد این دو نوع جوشکاری در ساخت دیگ بخار  توضیح میدهیم. اما پس از جوشکاری بدنه و مخزن بویلر صنعتی باید توسط بازرس سازمان استاندارد ملی بازرسی و تست شود. تا اگر در مشکلی در نوع جوشکاری وجود داشته باشد بتوان آن را رفع نمود.

جوشکاری Submerged Arc Welding به اختصار saw در ساخت دیگ بخار یک نوع جوشکاری قوسی می باشد که در آن قوس بین الکترود و استخر جوش قرار دارد. و از آنجای که اپراتور نمیتواند استخر جوش را مشاهده کند. تکیه زیادی باید بر روی تنظیم پارامتر و موقعیت سیم پرکننده داشته باشد. تا بتواند به درستی جوشکاری را انجام دهد. SAW معمولاً با یک سیم واحد با استفاده از جریان AC یا DC کار می کند، اضافه کردن سیم خرد شده به اتصالات قبل از جوشکاری و استفاده از افزودنی های پودر فلزی با تغذیه یک سیم غیر رسانا با قطر کوچک به لبه اصلی استخر جوش می توان بهره وری اضافی را بوجود آورد. قوس و فلز ذوب شده توسط تعدادی از روان ساز دانه یا پودر جوش روی مخزن بویلر محافظت می شوند. به این نوع جوشکاری در ساخت دیگ بخار  جوشکاری زیر پودری نیز می گویند.

جوشکاری Shielded Metal Arc Welding که به اختصار smaw یا جوشکاری قوس فلزی محافظ گفته می شود. یکی از ساده ترین، کم هزینه ترین نوع جوشکاری در ساخت دیگ بخار می باشد. به جوشکاری چوب یا قوس فلزی دستی نیز معروف است. عملکرد این نوع جوشکاری بدین صورت است که حرارت از طریق قوس الکتریکی ایجاد می شود و مابین الکترود و صفحه فولادی ذوب می شود و در نهایت اتصال صورت می گیرد.

دسته بندی: بلاگ برچسب ها:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 11 =